DERS #06 “Satış Ortaklığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?”

Kıymetli arkadaşlar, bir haftalık aranın ardından internetten para kazanma yolları üzerine yeni ders konumuz ile karşınızdayım. Bu haftaki satış ortaklığı dersimde, “Satış ortaklığı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” bunları anlatmaya çalışacağım. Bir satış ortağı, önceki derslerde anlattığım affiliate ağlarına kayıt olduktan sonra, bu ağlar üzerinden ürün seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini bu dersimizde detaylandıracağım.

  • Hazırsanız başlayalım değerli dostlar!

En Önemlisi Seçilen Affiliate Ağı…

Bu işte en önemli konulardan birisi hiç şüphesiz affiliate yani satış ortaklığı ağıdır. Bir satış ortağının para kazanma yollarında dikkat etmesi gereken en önemli konularında başında gelir seçimi yapılan affiliate ağı.

Kaliteli Bir Satış Ortaklığı Ağı Bize Neler Sunmalıdır?

Ürün çeşitliliğinin çok olması en önemli faktördür. Sadece belli bir kategoride ürün sunan satış ortaklığı ağlarından uzak durmalısınız. Ürün çeşitliliği ne kadar çoksa, bu affiliate ağı o kadar kalitelidir. Bunun yanında sistemin alt yapısı ve güvenliği de diğer önemli unsurlardan birisidir. Ayrıca sitenin komisyon oranları ve site giderleri de başka bir konudur. Bunların hepsi toplandığı zaman, ortaya satış ortağının lehine bir durum çıkıyorsa, seçtiğimiz bu affiliate ağı kalitelidir diyebiliriz.

Satış Ortağı Olmayı Düşündüğünüz Ürün Sayfası Çok önemlidir!

Yukarıdaki konulardan sonra internetten kolay para kazanmak için belki de en önemli konu, satış ortağı olacağımız ürünün satış sayfasıdır yani tanıtım sayfasıdır. Öyle ürünler vardır ki içeriği kalitesiz olmasına rağmen sırf satış sayfası iyi olduğu için satışları yüksektir. Ve yine öyle ürünler vardır ki satış sayfası berbat olduğu halde ürün içeriği mükemmel seviyededir. Ne öyle ne de böyle olmalıdır, ikisinin de ortası olan bir ürüne satış ortağı olup pazarlamanız sizler için çok daha başarılı bir adım olacaktır. Bu tür ürünleri nereden bulacağınız hakkında bilgi almak için şu programı inceleyin. (OnlineDarphane V5.00)

Satış Sonrası Hizmet Ne Kadar Başarılı?

Diyelim ki online para kazanma üzere, herhangi bir satış ortaklığı ağında yer alan kendinizce uygun gördüğünüz bir ürüne satış ortağı olarak çeşitli servisler aracılığı ile ürün pazarlayıp satış yaptınız. İşin burada bittiğini düşünüyorsanız fazlasıyla yanılıyorsunuz demektir. Çünkü artık neredeyse tüm satış ortaklığı ağlarının yasal olarak ürün ve para iade hizmeti vermesi gerekiyor. Müşteri memnuniyeti açısından zaten böyle de olması lazım… Diyelim ki satmış olduğunuz bu ürünü, müşteri aldı kullandı fakat beğenmedi ve iade etmek istedi. Bu durumda siz kazandığınız parayı bir anda kaybetmiş olursunuz. Hem ürün sahibine hem size verilen komisyonlar müşteri geri ödenir. Eğer siz bir reklam çalışması yolu ile bu ürünü sattıysanız, reklam için ayırdığınız maliyet size zarar olarak geri dönecektir.

  • Peki ama bu tür iadelere neler sebep olmaktadır biraz da buna değinelim…

İadelere neden olan en büyük sebep, ürün sahibinin tutarsız davranışlar sergilemesidir. Yani ürün aslında çok da iyi olmayan ve para ile satın almaya bile gerek duyulmayan içeriğe sahipse ve ürün sahibi aslında bu ürünü çok iyi bir ürünmüş gibi satış sayfasında tanıttığı durumlarda iadeler tavan yapmaktadır. Kısacası ürün satış sayfasında anlatılanlarla, müşteriye ulaştırılan ürün arasında dağlar kadar fark vardır diyebiliriz. Bu duruma düşmemek için hem ürünü hem de satış sayfasını kesinlikle incelemenizi tavsiye ediyorum.

Satış ortağı olup pazarladığımız her ürünü alıp kullanmaya kalkarsak bu işe para dayanmaz biliyorum. Bu yüzden satış ortağı olmayı düşündüğünüz ürünün sahibi ile irtibata geçerek ürün hakkında inceleme yapmak istediğinizi belirten bir kaç cümlelik uygun bir e-mail attığınızda, ürün sahibi size büyük olasılıkla olumlu şekilde dönüş yapacaktır. Bu yöntemle bir çok ürünü denemiş ve bizzat satış ortağı olup pazarlamışlığım bulunmaktadır…

Diğer bir seçenekte, herhangi bir sebepten dolayı ürünün müşteriye ulaşmaması ve müşterinin de artık o ürünü almaktan vazgeçmesi olarak değerlendirebilir…

Satış Ortağı Olduğunuz Ürün Yeni Mi Eski Mi?

Bazı durumlarda yeni çıkan ürünler çok kazandırırken bazı durumlarda ise eski ve güvenilirliği kanıtlanmış ürünler çok daha fazla kazandırır. Bu tamamen ürünün konusuna ve kategorisine göre değişmektedir. Eğer bir konu üzerine eğitim veren bir ürüne satış ortağı olmak istiyorsanız bu ürünün geçmişini kesinlikle araştırmanız gerekmektedir. Bunu söylememin en büyük sebebi ise, herhangi bir konuda yeni çıkan eğitim ürünlerinin eski ürünler üzerinden hazırlanıyor olmasıdır. Aslında ortada bir üründen ziyade tamamen kopyala yapıştır yapılarak hazırlanan bir materyal vardır. Bu bir ürün değil, kopya olarak nitelendirebileceğimiz bir içeriktir. Bu ürünler aslında çok satıyor gibi gözükse de bir süre sonra ne kadar işe yaramaz olduğu anlaşılacak ve iade işlemleri patlak verecektir. Dolayısıyla yukarıda anlattığım kısır döngü devreye girecektir…

Arkadaşlar, bu anlattıklarım küçük ama oldukça önemli detaylardır ve satış ortaklığı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardır diyebilirim. Daha anlatılacak çok şey olmasına rağmen hepsini buraya sığdıramayacağım için sizleri OnlineDarphane kaynağına yönlendirmek istiyorum. Çok daha fazla detaya ulaşmak lütfen buraya tıklayın.

  • Sonuç olarak…

Sevgili ziyaretçilerim, bu dersimizde sizlere satış ortaklığı yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umarım burada değindiğim hususları dikkate alır ve bir çok amatör satış ortağı tarafından yapılan hataları sizler de yapmazsınız.

06 Numaralı dersimizi burada bitirirken bir sonraki dersimiz olan “DERS #07 Satış Ortaklığı İçin Web Sitesi Olması Gerekli Midir?” isimli makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Selam ve saygılarımla,

Hüseyin Kanmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir