İçeriğe geç

Facebook Üzerinden Para Kazanma Yolları

Facebook’tan para kazanmak aslında, Google üzerinden para kazanmaktan çok daha kolaydır. Çünkü Facebook’ta bazı şeyleri siz yönetebilirsiniz ama Google’da buna maalesef izniniz yoktur. Gelin şimdi hep birlikte Facabook üzerinden para kazanma yolları hakkında kısa bir yolculuğa çıkalım…

Facebook Üzerinden Para Kazanma Yolları Neledir?

Facebook Üzerinden Para Kazanma Yolları

Facebook Üzerinden Para Kazanma Yolları

Hiç şüphe yok ki Facebook, Google’ın en büyük rakibidir ve günün birinden bu rakibin kendisini geçmesinden korkmaktadır. Google’ın gelişim politikasını bilen arkadaşlar şunu çok iyi bilirler ki, Google kendisine rakip gördüğü herhangi bir siteyi, herhangi bir çalışmayı / projeyi, herhangi bir oluşumu ya satın alır ya da daha iyisini yapmak için elinden geleni yapmaya çalışır. Zaten Google+ da, Facebook için sunulan bir hizmettir. Yani aslında Facebook’a rakip olmak için Google’ın çıkarttığı bir hizmettir. Sonuç hüsran olsa da, Google+ halen yayın hayatına devam etmektedir ve bu gidişle de etmeye devam edecek gibi gözükmektedir.

Bu ön bilgileri de verdikten sonra gelelim aslı konumuz olan Facebook ile para kazanma yollarına…

Kıymetli ziyaretçilerim, Facebook üzerinden para kazanmak bilinenin aksine ne kolay, ne de zordur, orta halli bir internetten para kazanma yoludur diyebiliriz. Çünkü Facebook ile para kazanmak tamamen sizin çalışmalarınıza ve ilgi alanlarınıza kalan bir durumdur. Tıpkı satış ortaklığı ve blog yazarlığı gibi…

Facebook üzerinden temelde 2 benzer yöntem ile kazanç sağlanabilir:

  • Bunlardan 1.’si Satış ortaklığı,
  • 2.’si ise genel tanıtım ve paylaşımlardan

Bunları yapabilmek için sıkı bir çalışma içine girmek gerekiyor. Bizim insanımız Facebook’u sadece eğlence amacı ile kullanıyor ama bu sosyal ağ üzerinden öyle büyük paralar kazananlar var ki dudak uçuklatıyor! Öyle ki iş artık şu noktaya geldi diyebiliriz: Bütün büyük firmalar şirketlerine, nasıl ki bir muhasebe çalışanı alıyorsa aynı şekilde bir Facebook uzmanı da almaya başladılar. Bu kişiler firmaların sosyal medya hesaplarını yönetiyorlar ve firmalara neredeyse ücretsiz diyebileceğimiz şekilde reklam yapma imkanı oluşturuyorlar.

Facebook’tan para kazanmanın ilk yolu olan satış ortaklığına biraz açıklık getirelim ve yapmanız gerekenleri düz metin halinde anlatmaya çalışalım. İlk etapta şu soruyu soralım kendimize, biz millet olarak Facebook denilen bu hizmeti hangi amaçla kullanıyoruz? Tabi ki boş boş vakit geçirmek, kafa dağıtmak, gece uyumadan önce gözlerimiz kan çanağına dönene kadar, aslında pek de doğru olmayan haberlerle ve yayınlarla nerede ne olmuş öğrenmek için değil mi? Böyle bir ağdan, böyle bir oluşumdan nasıl para kazanılabilir ki diye karamsarlığa kapılmayın. Sadece biraz sabır ve sıkı bir çalışma sonucu, hiç ummadığınız kazançlar elde edebilirsiniz. Yapmanız gerekenleri şimdi sırasıyla yazıyorum.

1-) İlk olarak Facebook üzerinden para kazanmak için hangi satış ortaklığı ağına kayıt olacağınızı ve bu ağ üzerinden hangi ürünü satacağınızı belirleyin. Burası biraz karışık gibi görünebilir, daha detaylı bilgi için satış ortaklığı nedir ve satış ortaklığı ağları isimli makalelerimi okuyabilirsiniz.

2-) Kendinize pazarlayacak bir ürün seçtikten sonra şimdi sıra geldi, bu ürün ile ilgili bir sayfa oluşturmaya, Facebook sayfası… Bu konuda çok dikkatli olmalısınız, ince eleyip sık dokumalı ve aynı konu üzerindeki diğer Facebook sayfalarını dikkatli şekilde takip etmelisiniz, faydasını göreceksiniz emin olun. Sayfanızı hazırlarken ya da oluştururken insanların gerçekten bu sayfayı nedene takip edeceklerini neden beğeneceklerini düşünerek hazırlamanız gerekmektedir. “Ben olsam neden bu sayfayı beğeneyim ki, takip edeyim ki?” sorularını mutlaka kendinize sormalısınız. Eğer bu sorulara ciddi yanıtlarınız varsa, hiç durmayın devam edin.

3-) Sayfanızı oluşturup yayına aldıktan sonra kaliteli paylaşımlar yaparak insanları sayfanızı beğenmeleri için teşvik edin. İlk başlarda bu iş biraz zor olacaktır ama takipçi – beğenen sayısı çoğaldıkça, bu sayı kısa sürede artacaktır. Para parayı çeker mantığı.

4-) Evet artık on binlerce ya da yüz binlerce beğeni, takipçi kazanmış bir Facebook sayfanız var. Yani hali hazırda, yazdıklarınızı anında ulaştırabileceğiniz binlerce kişi var. Şimdi artık satış ortağı olduğunuz ürünün tanıtımını yapma vakti geldi. Tabi bundan önce de yapabilirsiniz ama yüksek rakamlara ulaştıktan sonra yapmak çok daha taktire şayan bir çalışma olacaktır. Şimdi artık yapın reklamınızı ve satın ortak olduğunuz ürünleri. Bu arada bu işlemleri yaparken asla aşırıya kaçmamak lazım. Aynı gönderiyi defalarca gönderirseniz, takipçi sayınız hızla düşecektir. Bu yüzden insanları sıkmadan, yormadan ve yanıltmadan az ama öz mantığı ile gönderim yaparsanız bunun size geri dönüşü çok daha yüksek olacaktır.

Satış ortaklığı ile Facebook üzerinden para kazanmak bu şekilde özetlenebilir, şimdi gelelim tanıtım ve paylaşım yaparak kazanmanın yollarına.

Değerli arkadaşlar, aslında konu satış ortaklığı ile aynı diyebilirim. Aradaki tek fark, satış ortağı olduğunuz ürünü değil de, herhangi bir markanın ya da kişi – kurumun reklamını yapmaktan geçiyor. Bugün bir çok sosyal medya fenomeni de tıpkı bu bahsettiğim şeyi yapıyor ve kısa zamanda bizim belki de ömrümüzde kazanabileceğimiz paraları kazanıyorlar. Önce insanların beğenisini topluyorlar, kendilerini sevdiriyorlar ve neredeyse tüm internet dünyasında tanınır hale geliyorlar. Sonra kişi ya da kurumlar bu fenomen arkadaşlara ulaşıyor ve sosyal medya hesapları üzerinden kendi reklamlarını yapmaları için çok güzel reklam paraları ödüyorlar. Bizde bu arkadaşları izliyoruz. 🙂

Kısacası dostlar, ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok para, ne kadar çok beğeni – takipçi o kadar çok insan ve karşılığında para anlamına geliyor. Bu hep böyle oldu, öyle zannediyorum ki bundan sonra da böyle olmaya devam edecek diyerek makalemin sonuna geliyorum.

Kıymetli ziyaretçilerim, bu yazımda sizlere, Facebook üzerinden para kazanma yolları hakkında uygulanabilen bilgiler vermeye çalıştım, umarım işinize yarar ve sizin için farklı bir kaynak olur. Bir sonraki makalemde görüşmek ümidi ile selamlar…

Bir önceki makalemizde “Para Kazanma Yolları Hakkında Sıra Dışı Fikirler” üzerine bilgi alış verişi yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.