Tumblr Sayesinde Sermayesiz Para Kazanma Yolları

Tumblr aracılığıyla sermayesiz para kazanma yolları dediğimiz aklımıza ne geliyor? Eminim ki pek bir şey gelmiyor, facebook üzerinden ya da blogger üzerinden para kazanmak dediğimizde aklımıza bir çok şey geliyor ama tumblr dediğimizde aklımıza nedense hiç bir şey gelmiyor. En ufak bir bilgi birikimimiz bile yok bu sosyal ağ üzerinden para kazanma hakkında. Bunun nedeni ne olabilir dersiniz? Bence tumblr ile para kazanmak konusunda aklımıza herhangi bir şeyin gelmemesi tamamen bu sosyal platforma yabancı olduğumuzdan kaynaklanıyor.

Tumblr Nedir?

Tumblr ile Para Kazanma Yolları

Tumblr ile Para Kazanma Yolları

Öncelikle tumblr.com’un ne olduğunu bilelim arkadaşlar, nasıl bir yer, nasıl bir sitedir kısaca geçmişe gidelim. Tumblr, David Karp isminde 1986 doğum bir ABD vatandaşı tarafından, Şubat 2007’de kuruldu. Yahoo tarafından 2013 yılında satın alınan tumblr müthiş oranda büyüyerek zaman zaman facebook ve instagram gibi dev sosyal ağların önüne geçti. Çok daha detaylı bilgi için Wikipedi’nin şu sayfasına bakabilirsiniz. “Tumblr“. Bu kısım işin formalite kısmıydı. Şimdi gelelim bizi ilgilendiren kısmına yani bu sosyal ağ üzerinden nasıl para kazanacağımıza.

Tumblr ile Nasıl Para Kazanılır?

Tumblr ile öyle çok fazla para kazanma yolu bulunmamaktadır, bunu en başından söylemek istiyorum. Okuyup, okuyup, okuyup, aaa bu muydu lan vereceğin bilgi demeyin sonra bana. 🙂 Tumblr ile para kazanan insanlar genelde webmaster diye isimlendirilen ve daha çok SEO yani arama motoru optimizasyonu işleri ile ilgilenen kişilerdir. Çünkü tumblr son derece doğal ve bir o kadar da gerçekçi olarak tasarlanmıştır.

Bir kişinin nasıl olur da tumblr üzerinden para kazanabilir?

Bu soruya şu şekilde cevap vermek sanırım en uygun yanıt olacaktır. Facebook, Blogger ve Instagram’ın bir arada olduğunu düşünün… Kulağa hoş geliyor değil mi? Tamamen olmasa da neredeyse bu üç büyük sosyal ağın birleşimi olarak düşünebilirsiniz tumblr ağını. Çünkü kendinize facebookta olduğu gibi bir sayfa oluşturabilirsiniz, bloggerda yapıldığı gibi bir blog açıp yayın yapabilirsiniz, instagramda olduğu gibi etkileyici görseller paylaşabilirsiniz. Kısacası oldukça kullanışlı olan bu sosyal ağdan para kazanmak için çok güzel bir yol var, o da webmasterlık yapıp internetten seo çalışmaları yapmaktır. Bunun yanında bir diğer güzel yöntem ise kendinizi popüler hale getirip içeriklerinizi pazarlamanızdır.

Bu anlattıklarıma yabancı iseniz, bunları hayata geçirmek de size çok zor, çok güç gibi gelebilir ama bir webmaster tanıdığınız ya da bu işlerle önceden uğraşmışlığınız varsa geçmişe kısa bir yolculuk yaparak bu işten para kazanmanın inceliklerini öğrenebilirsiniz. Çok kolay da demiyorum, çok zor da demiyorum, ikisinin ortası bir şey diyorum. Şu bir gerçek ki facebook, blogger ve instagramın birleştiği bir sosyal ağda para kazanmak diğerlerine göre oldukça kolay olacaktır. Bu yüzden şimdi sizlere seo çalışmaları için bazı tüyolar vereceğim, bunlara dikkat ederek işlem yaptığınızda hemen olmasa da belli bir süre sonra kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, bunu her zaman ve her fırsatta elimden geldiğince dile getirmeye çalışıyorum, internetten kolay para kazanmak diye bir şey söz konusu değildir. İnternet üzerinden kolay para kazanılmaz, kim bunu söylerse bilin ki sizin paranızı cebine indirmek istiyor. Ancak, anket vb. düşük maliyetli sistemler hariç, bu yöntemlerle çok kolay para kazanabilirsiniz ama kazandığınız paralar internette deyim yerindeyse devede kulak kalır…

Seo çalışması yaparak tumblr ile para kazanmak

Bir kişi eğer seo konusunda az da olsa bilgiye sahipse, bu işte backlink kavramının ne derece önemli olduğunu bilir. Tumblr üzerinden gelen doğal backlinkler ise Google için hayati önem taşır. Bu elbette her zaman bu şekilde kalmayacaktır ama Google için doğallık ve doğruluk her şeyden önce gelir, bu tartışılmaz bir gerçektir. İşte bu yüzden tumblr ile yapılan seo çalışmaları son derece önem taşır seo açısından. Burada sıradan backlink almaktan bahsetmiyorum, tumblr ağı üzerinden web sitenize tıklama yapılmasından bahsediyorum. Yoksa sabaha kadar tumblr üzerinden ücretsiz blog açıp, sitelere link çıkışı yapılırdı ancak bunun hiç bir faydası olmayacağı için mümkün olduğunda tıklanabilen ve insanların ulaşabileceği şekilde paylaşımlar yapılarak, tumblr kullanıcılarını sitenize çekmeniz gerekmektedir. Bu aşamada ise az da olsa seo ve pazarlama konularını bilmelisiniz, aksi durumda yapacağınız işlemler fayda yerine zarar sağlayacaktır bunu kesinlikle unutmayın.

Diğer bir kazanç yolu ise, tıpkı facebook ve twitterda olduğu gibi takipçi sayısı ile ilgilidir. Takip edeniniz ne kadar çoksa o kadar fazla kazanç oranınız artar. Tumblr güzel yanı çok kısa süre içinde çok fazla takipçiye ulaşabilmenizdir. Bunu facebook ya da twitterda yapmanız pek mümkün değildir. Bu yüzden tumblr candır can… 🙂

Sonuç olarak arkadaşlar, tumblr ile sermayesi para kazanma yolları, tıpkı diğer sosyal paylaşım siteleri ile para kazanmak gibidir. Aradaki fark, tumblr çok daha gelişmiş ve neredeyse tüm servisleri kendi içinde barındırıyor olmasıdır.

Sanırım söylenmesi gerekenleri söyledim. 🙂 Söylenecek pek bir şey kalmadı. Bu yüzden yavaş yavaş makalemi bitirirken, bir önceki makalemin konusu olan “Twitter Üzerinden Para Kazanma Yolları“nı okumanızı da önererek sizi tumblr adresine yönlendiriyorum. Ulaşmak için lütfen tıklayınız: https://www.tumblr.com/

Selam ve saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir