İçeriğe geç

Uzman Bir İlaç Mümessili Olmak ve Para Kazanmak!

Uzman Bir İlaç Mümessili Olmak ve Para Kazanmak

Uzman Bir İlaç Mümessili Olmak ve Para Kazanmak

İlaç mümessili olmak ve günümüz şartlarında daha iyi bir şekilde maaş + prim + yol + yemek gibi bir çok olanağa kavuşmak istiyorsanız bu yazımı dikkatli şekilde okuyun kıymetli dostlarım. Önceki makalemde de dediğim gibi, bir uzman olarak neler yapmanız gerektiğini değil, sadece yakın çevremden edindiğim tecrübelerimi buraya yazmak istiyorum. Bu yüzden yanlış bildiğim noktalar varsa lütfen yorum kısmından düzeltmenizi rica ediyorum.

İlaç Mümessili Olmak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

İlk iş olarak yakın çevrenizde bulunan ilanlara başvuru yapın. Bu ilanların %90’lık kısmı genelde internet üzerinden olduğu için CV hazırlarken bu CV’yi olabildiğince zengin gösterin, şişirebildiğiniz kadar şişirin! Bu işverenlerin, insan kaynaklarının ilgisini bir anda size çevirecek en önemli kriterlerden yalnızca birisidir. Öz geçmişinizdeki fotoğrafınızı olabildiğince güncel tutun ve mutlaka hafif bir tebessüm olsun o takım elbiseli profil fotoğrafınızda! Öz geçmiş hazırlamak ve ilgili ilanlara başvurmak için internette yeteri kadar bilgi olduğu için bunları kısaca geçiyorum çünkü asıl konumuz bundan sonra başlıyor.

Başvurabildiğiniz kadar çok ilana başvurun, mutlaka birileri size geri dönecektir ve görüşme için randevu verecektir doğası gereği… Randevuya öyle bir hazırlanmanız lazım ki, kendinizi öylesine güçlü şekilde motive etmeniz lazım ki karşınızdaki kişiyi yeteri kadar etkileyebilesiniz! Unutmayın sizin para kazanmaya ihtiyacınız var işi kapmak için sadece bir kaç görüşme yapmak gerekiyor, bu görüşmeleri atlatırsanız büyük ihtimalle artık maaş probleminiz kalmayacaktır. İş görüşmesine gitmeden önce takım elbisenizi ya da en resmi şekilde olabileceğiniz bir elbiseyi giyin ve aynanın karşısına geçerek alıştırma yapın. Bu alıştırmaları öyle bir abartın ki, karşınıza birisini geçirin ve size ters ters sorular sormasını sağlayın. İş görüşmesinde gelebilecek sorulara karşı saatlerce alıştırma yapın, emin olun faydasını göreceksiniz.

Bu detaylardan sonra görüşme ya da mülakat saati, ne derseniz deyin, geldi çattı. Artık o işi alabilmek ve düzenli olarak para kazanmak için önünüzde sadece bir kaç kişiyi ikna etmek kalıyor. Bu kişileri ikna ettiğinizde, pazarlama beceriniz bile olmasa onlar sizi eğitimle güzel bir pazarlamacı haline getiriyor! 🙂 Neyse iş görüşmesinden devam edelim, içeri girdiniz ve gayet nazik ve mütevazi bir tavırla karşınızdaki insanları selamladınız. Kendinizi tanıtmanız istendi ve daha önceden hazırlamış olduğunu konuşmayı yaptınız, yani kendinizi tanıttınız. Artık asıl mevzuya, yani çapraz sorulara sıra gelince alabildiğiniz kadar derin nefes alın ama çaktırmayın bu durumu, sakin sakin ve mümkün olduğunda kendinizden emin bir şekilde yanıt verin, emin değilseniz bile eminmiş gibi sanki sizin söylediğiniz tek gerçekmiş gibi karşınızdakileri ikna etmeye çalışın. Unutmayın zaten orada bulunuş amacını o kişileri ikna etmektir!

Aklıma gelmişken yıllar önce bir iş görüşmesine gitmiştim bunu sizinle paylaşmak istiyorum hazır yeri gelmişken! Bir hava yolu catering firmasına planlama memuru arıyorlardı. Aslında ben bu ilana doğrudan başvuru yapmamıştım. CV’mi olabildiğince çok yere göndermiştim, hava limanları işletmelerine kadar, gerisini siz düşünün… Nasıl olduğunu tam da anlayamadığım bir şekilde CV’im bu firmanın eline ulaşıyor ve beni arıyorlar, öncelikle telefonda güzelce bir sorguya çekiyorlar beni, işsizim o zamanlar uykumdan uyandırdılar ve ben uykulu uykulu bir vaziyette cevap verdim o sorulara, kendimden emindim ve her zaman olduğu gibi Rab’bim bana yardım ediyordu, tıpkı şu an olduğu gibi… Telefonla sorulan sorulara olumlu – uygun şekilde yanıt verdiğimi anladıklarında bana hemen ertesi güne randevu verdiler ve neredeyse şehirler arası bir mesafe gitmek zorundaydım, işsizdim ve mecburen kabul ettim. Ortam çok kötü, piyasada işsiz çok ve siz asgari ücret dahi olsa tüm olumsuzluklara rağmen o iş görüşmesine gitmek zorunda kalıyorsunuz. Neyse gittim ve karşımdakileri Allah’ın yardımıyla ikna ettim. Tam 2 farklı kişiyi öyle bir ikna ettim ki ben bile şaşırdım neler yapabildiğime! Çünkü hali hazırda elektronik sektöründen mezun olan birisi olarak ve daha önce bırakın havacılığın catering sektörünün ne olduğunu dahi bilmeyen birisi olarak o işi Elhamdülillah almıştım! Bu benim için mükemmel bir duyguydu ve tarifi imkansızdı, çünkü kısa süre önce işten çıkartılmıştım ve psikolojim fazlasıyla bozulmuştu! Bu yüzden emin ol ki burada yazdıklarım sana boş beleş şeyler gibi gelmesin, sen şu an ne yaşadıysan ya da yaşıyorsan aynısını bende yaşadım sevgili dostum. Bu benim için kısa ama önemli bir ayrıntıydı, şimdi gelelim asıl konumuza…

İnsanları ikna etmek senin elinde, yukarıda örneğini verdiğim gibi işi bilip bilmemen önemli değil, önemli olan senin duruşun ve karşındaki kişilere verdiğin güven duygusudur. Bu duyguyu veremiyorsan, işin profesörü bile olsan seni işe almazlar diye düşünüyorum, en azından ben almazdım. Konuştuğun insanların gözlerinin içine öyle bir bak ki, hey dostum bu iş benim, bu işi en iyi ben yaparım ve bu yüzden de bu işi en çok ben istiyorum de, sadece gözlerinle! Bunu yapabilirsen karşındakileri etkilemen kaçınılmaz olacaktır. Bu anlattıklarım sadece mümessillik için geçerli değil, aslında şu an parayla satılan çok değerli bilgiler veriyorum. İnternette para kazanma yolları adı altında bu bilgileri satan veya veren yerler var. Bu yüzden makalemi yabana atma! 🙂 Eğer dediklerimi yaparsan ve işe alınırsan gerisi kolay.

Hadi Artık, İlaç Mümessilliği Yapalım!

İlaç Mümessili Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

İlaç Mümessili Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

İşe alındın, bravo sana, kim ne derse desin çok büyük bir iş başardın. Çünkü yüksek ihtimalle hiç bilmediğin bir alanda, bir çok kişiyi ikna ettin ve bu işi aldın. Bundan sonraki çok kolay, neden biliyor musun? Hiç tecrüben olmadığı bir alanda, seni işe alacak insanları bile ikna ettiysen, bu işin eğitimini alıp doktorları ikna etmen çok daha basit olacaktır. 😉

İlk etapta seni bir kaç ay süren bir eğitime tabi tutacaklar, bu eğitimde teorik ve uygulamalı olarak bir çok çalışmada yer alacaksın, seni uzman bir pazarlamacı mümessilin yanına verecekler ve işi onun gibi yapmanı isteyecekler, peki ne yapacaksın? Onun gibi değil, daha iyisi olmak için uğraşacaksın! Böyle yaptığın zaman seni işe alan kişilerin sana olan güvenlerini boşa çıkartmamış ve onlara oldukça iyi bir izlenim bırakmış olacaksın ve günün birinde senin referansla belki yanında bir arkadaşın işe başlayacak!

Bu anlatıklarım güzel şeyler arkadaşlar, şu an bunlar hayal gibi geliyor sana farkındayım bu yüzden hayal dünyasından çık ve gerçeğe dön. İnternetten para kazanmak sana göre değilse, bu tür işlere gir, gidip sabit bir maaşla çalışma, ticaret yap, yapamıyorsan bu tür işlerle ilgilen ki ne kadar çok çalışırsan o kadar çok prim alabilesin! Yani çalıştığın kadar kazanabilesin. Bu ve önceki makalem bu sitenin doğasına uyan makaleler değil ama aklıma gelmişken sizlerle paylaşmak istedim. Yazdıklarımın uçuk kaçık şeyler olduğunu düşünme, bir kez daha uyarıyorum seni, bunu ben yapabildiysem, başka biri yapabildiyse sen neden yapamayasın? Bu yüzden ayağa kalk ve silkelen, hemen kendine gel ve otur bilgisayarın başına. Bu tarz ilanları araştır ve CV’ni dediğim gibi güncelledikten sonra başvur hepsine, olabildiğince çok yere gönder öz geçmişini. Emin ol sana söylediklerimin faydasını bir gün mutlaka göreceksin!

Bu yazımın başı niteliğinde olan “İlaç Mümessili Olarak Para Kazanma Yollarını Denediniz Mi?” isimli makalemi okumanızı da tavsiye ediyorum. Çünkü makalenin başı sayılabilecek detaylar verdiğime inanıyorum. Sonraki makalelerimde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!

Hüseyin Kanmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.